Iryna Zapolska i Nadiya Matsyuk

Iryna Zapolska – krytyczka teatralna, kuratorka, reżyserka, nauczycielka, performerka. W 1996 roku ukończyła studia z zakresu historii i teorii teatru na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. I.K. Karpenko-Karego. Od 1997 tworzy teatralne autorskie projekty edukacyjne. W latach 2004-2014 pracowała w teatrze „DAKH” (Kijów) przy tworzeniu autorskich interaktywnych programów dla rodzin. W latach 2012- 2019 była kuratorką programu dziecięcego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Współczesnej „GogolFest”. We współpracy z uczestnikami tego festiwalu organizowała rezydencje artystyczne, seminaria i szkolenia dla profesjonalistek/ów. Od 2014 roku we współpracy z litewskim Teatrem Tańca „Dansema” wprowadza na Ukrainie innowacyjne formy teatru dla małych dzieci. Od 2014 roku realizuje również projekt teatralny „ПЕРША ВИСТАВА / PERSHA VYSTAVA”(NGO „ART DIM”), odsłaniający teatr jako narzędzie poznawania świata dla młodych widzów. Celem Iryny jest praca na rzecz łączenia doświadczeń specjalistów/ek z różnych dziedzin sztuki i edukacji.

Matsyuk Nadiya – tancerka, choreografka, aktorka. Urodziła się w 1996 roku w Kijowie na Ukrainie. W latach szkolnych przez 11 lat studiowała sztukę, gimnastykę powietrzną i akrobatykę. Wykształcenie choreograficzne zdobyła jako nauczycielka i choreografka zespołu tańca współczesnego.
W latach studenckich występowała w teatrach niezależnych. Była członkinią organizacji VIDLIK PROJECTS – edukacyjnego projekt społeczno-kulturalnego mającego na celu rozwój kultury w małych miastach i wsiach Ukrainy, gdzie pracowali z młodzieżą i artystami z różnych regionów Ukrainy. Przez ponad 8 lat uczyła choreografii współczesnej w różnych szkołach tańca, studiach i przedszkolach dla dzieci i dorosłych. Brała udział w różnych projektach, festiwalach, zarówno tanecznych jak i teatralnych. Od 4 lat współpracuje z reżyserką i krytyczką teatralną Iryną Zapolską przy projekcie Persha Vystava, w ramach którego współtworzy jako tancerka i choreografka spektakle dla rodzin z dziećmi w wieku 0-3 lat.