Słodkie leniuchowanie
dla rodzin z dziećmi
w wieku 4–7 lat
Odkrywanie świata i nauka nowych rzeczy, a nawet zabawa, potrafią być dla nas bardzo męczące. Pytanie, które będzie nam towarzyszyć w trakcie warsztatu, brzmi: za co lubimy odpoczynek i jak możemy go uwzględniać, gdy jesteśmy w ruchu? Warsztaty będą podzielone na trzy etapy: rozbudzania ciekawości wobec potrzeb i możliwości własnego ciała, ruchu uwzględniającego różne intensywności i sprawności oraz aktywnej relaksacji.
Pierwsza część będzie zbudowana z ćwiczeń z dotykiem i ciężarem ciała oraz anatomią doświadczalną. W jej centrum będzie zagadnienie doświadczania przyjemności. Na co moje ciało ma ochotę? Jak smakuje leniuchowanie? Jak nic nie robić i dobrze się z tym czuć?
W następnej części będziemy tańczyć, wygłupiać się i doświadczać odmiennych intensywności oraz obserwować, kiedy pojawia się w nas poczucie zmęczenia. Z pewnością będziemy dużo się śmiać, uwolnimy głosy i być może się spocimy. Na koniec spotkania zanurzymy się w krótką, regeneracyjną drzemkę, której będzie towarzyszyć narracja głosowo-dźwiękowa improwizowana przez prowadzącą.
Warsztaty są skierowane do rodzin, zarówno do dzieci, jak i osób opiekujących się. Ich celem jest rozwijanie świadomości własnego ciała, uczenie się wsłuchiwania się w jego potrzeby oraz umiejętności ich komunikowania. Połączenie ruchu i odpoczynku ma uwrażliwić osoby biorące udział w warsztacie na wagę wytchnienia, relaksu i przyjemności w procesie edukacyjnym.
Instytut Kultury Miejskiej
Kunszt Wodny
Targ Rakowy 11, Gdańsk
Alicja Czyczel – choreografka, tancerka/performerka i kulturoznawczyni. Absolwentka międzyobszarowych studiów humanistycznych UW i Paris-Sorbonne oraz choreografii w ICI-CCN Montpellier. Tworzy choreografie sceniczne (solo „ciało, na głos” 2019), kolektywne i interdyscyplinarne projekty performatywne (LAGMA 2020) oraz spacery site-specific, czerpiące z ekologii dźwięku („Bouger le paysage, une balade du jeudi” 2019). Dzięki licznym programom stypendialnym (Młoda Polska…